2018 Ohjelma

FESTIVAALIOHJELMA 15. – 18.2.2018

 

TORSTAI 15.2.

 

DOKUMENTTIELOKUVA SIELUNMETSÄ

klo 16.00– n. 17.30, Arthouse Cinema Niagara, lipunmyynti Niagaran ovelta, 6 €

 

KONSERTTI 1

”kaipaus-taivas-kypsyys”

klo 19.00, Tampere-talo, Pieni sali, Liput 27/20/15 €

Ralf Gothóni: Trio “Peregrina”

Franz Schubert: Pianotrio B-duuri, nro 1 op. 99

— väliaika —

Johannes Brahms: Jousisekstetto B-duuri, nro 1 op. 18

Cohen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Pulkkinen, Sundqvist, Szilvay, Tervamäki

 

PERJANTAI 16.2.

 

LECTURE – ROBERT COHEN

“Music and Time”

klo 11.15-13:00, Musiikkiakatemia, Lecture in English, tickets 10 €

 

KONSERTTI 2

“rohkeus-lämpö-rakkaus-tuska”

klo 19.00, Raatihuone, liput 25/20 €

Leos Janácek: Sonaatti viululle ja pianolle

Isaac Albéniz: Asturias (Leyenda), sov. I. Eskelinen

Manuel de Falla: Danza del Molinero  (baletista El sombrero de tres picos), sov. I.Eskelinen

Manuel de Falla: Homenaje, pour le Tombeau de Debussy

Astor Piazzolla: Le Grand Tango

— väliaika —

Manuel de Falla: Suite populaire espagnole

Arnold Schönberg: Verklärte Nacht op. 4

Cohen, Eskelinen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Pulkkinen, Szilvay

 

KONSERTTI 3

Marzi Nyman & Ice Loving Animals

Kumpuvaara, Lukkarinen, Nyman, Takalo

klo 22.00, Telakka, liput 25 €

 

LAUANTAI 17.2.

 

LUENTO – JARI SINKKONEN

”Kiintymyssuhteet taiteilijan elämässä”

17.2.2018, klo 11.15-13.00, Musiikkiakatemia, Pyynikkisali, liput 10 €

 

LUENTO – MATTI LEISOLA

”Elämä-ihmeellisesti suunniteltu”

Luennolla kuullaan myös pianisti, kapellimestari ja säveltäjä Ralf Gothónin puheenvuoro.

17.2.2018, klo 14.00-16.00, Musiikkiakatemia, Pyynikkisali, liput 10 €

 

KONSERTTI 4

”yksinäisyys-lapsenmielisyys-ihme”

klo 19.00, Musiikkiakatemia, Pyynikkisali, liput 25/20 €

Ramón Paús: Madera Ocaso

Ludwig van Beethoven: 7 variaatiota “Bei Männern, welche Liebe fühlen” sellolle ja pianolle

Steve Reich: Electric Counterpoint

— väliaika —

Béla Bartók: Duettoja

Johannes Brahms: Trio a-molli, op. 114

Cohen, Eskelinen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Tervamäki

 

SUNNUNTAI 18.2.

 

BRUNSSIKONSERTTI

”muistot-odotus-haaveet”

klo 11.30-13.30, Grand Hotel Tammer, liput 50 €

Pjotr Tsaikovski: Valse sentimentale

Bartók: Viulusonaatti nro 2

Frank Bridge: Sellosonaatti d

Astor Piazzolla: Histoire du Tango

Cohen, Eskelinen, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Szilvay, Tervamäki

 

LUENTO – PETRI TOIVIAINEN

”Miten rytmi vaikuttaa aivoihimme ja kehoomme”

klo 14.30-16.30, Musiikkiakatemia, Pyynikkisali, liput 10 €

Sebastian Fagerlund: Kromos (2011)

 

MINNAN METODIT

Minna Tervamäen workshop

klo 17.00-19.00, Musiikkiakatemia, Pyynikkisali, liput 18 €